Vill du spela golf på Halmstad GK - rankad som en av Sveriges absolut bästa golfanläggningar! Här hittar du all information du behöver:
Vi hoppas och tror att alla trivdes riktigt bra av dem som hade lyckats hitta tid för att delta i årets första Nätverksgolf.
Lagpriset vanns på grymma 86 poäng trots att Thomas Jelander – Toyota,
2:or blev Ted Wiberg, Anders Påhlsson – Stena Recycling och Mats Löventorn – Trelp
3:or blev Håkan Björding – Skanska, Håkan Karlsson – Färgab, Mats Andreasson – Hjacali
och precis utanför ”pengaregnet” hamnade Lasse Lindström, Pelle Stenbäck – Everyday Magic Advertising,
STORT GRATTIS till ALLA pristagare (och alla deltagare)!
Den 8 maj blir det CANON BUSINESS CENTER som kommer att berätta om sin verksamhet samt krydda dagen med extra priser. Kolla genast almanackan så att ni inte missar detta!
En populär tränare, Henrik Staff, visar sina nya analysapparater som man kan kalla dem, inför engagerade lyssnare.
Nu är det dags att sätta teorin till praktiskt handlag med klubborna. PR-kommitténs Björn Hall övervakar och försöker bilda sig en uppfattning. Pelle Sjöö är en flitig elev.
Tid fanns till lite funderingar och här ser Lars Nilsson från PR-kommittén försöka reda ut några frågor.
Henrik Staff är på gång att visa klubbor medan Tomas Jelander Toyota och Lars Nilsson diskuterar hur man skall lägga upp dagen för att den skall bli så effektiv som möjligt.
Nu äntligen är det dags för sista bollen och klubbens krögare Kim Poulsen och Pelle Bergkvist från Systeam tillsammans med fotografen väntar på sin tur.
Här gäller det att ta i. Spelar man inte så ofta så gäller det att visa vad man går för. Här drar Kim i för Kung och Fosterland medan Pelle lugnt avvaktar med sin bag på ryggen.
Eftersom fotografen gick i sista bollen kommer mycket denna gång handla om denna boll.
Här har Pelle kommit i slagposition.
Thomas Holmgren på Haendig laddar för utslag på tvåan. Jessica Kågefors på Fredblads och Lars-Otto Nilsson på Halmstad Tryckeri avvaktar sin tur.
Thomas Holmgren puttar medan Jessica och Lars-Otto hoppas att bollen skall rulla i. Sjunde korthålet skall detta vara.
Så här går det till när man peggar upp en boll. Pelle Bergkvist demonstrerar sin stil. Man stöder sig på klubban, sätter i peggen och på denna lägger man bollen.
Nu är Kim på G igen. Vilket slag har han valt? Kan han slica? Eller spelar han fram för att enkelt nå green på tre slag?
Pelle visar här hur viktigt det är att ligga med huvudet över högerbenet och göra en snygg follow through. Bra Pelle hade Henrik sagt!
Här har bollen med Jörgen Larsson Nordic Merger, hårskjutande Per Stenbäck på Everyday Magic Advertising och Lars Lindström på Tage & Söner på väg från utslaget på 10:an
Nu är vi framme på 11:ans green och Håkan Björding på Skanska ser till eller väntar på ett inspel från en i bollen.
Hur skall jag göra här? Kim verkar lite villrådig när han hamnat i detta läge och inte har fritt fram till flaggan på 10:an
Och så har vi dagens vinnare: Ola Wiberg med 69 med ett spelhandicap på 6. Brodern Ted var inte mycket sämre med 71 och inget spelhandicap alls. Lars Lindström hade också 71 men lite högre HCP.
Två glada pojkar som vann laget: Thomas Jelander på Toyota och Björn Hall PR-kommittén medan Göran Pettersson på ByggMax inte ville vara med på bild. Han var tvungen att jobba igen förlorad tid.
Till slut får vi visa den stora planschen med alla sponsorer snyggt och prydligt uppradade.
Välkomna till nästa nätverksgolf den 29 april på Södras fina bana.
Spana gärna in klubbens webkameror - klicka bara på länken nedan.

Klubben har fyra riktigt kvalificerade tränare. De är alla redo att coacha dig till att få ännu roligare med din golf. Testa dem du kommer inte att bli besviken!
Klicka på Pro uppe i menyn för mer information.