Årets avslutning för Nätverket den 24 oktober 2008
blev väl inte den klang och jubelföreställning som vi hade tänkt oss. Regn, regn och åter regn förstörde en del av golfen och lägg därtill en snålblåst, så kanske ni förstår att det var många blöta bland alla dem som ställde upp.
Inte mindre än 43 hade vi på startlinjen vid den gemensamma starten. Frågan var vem som skulle bli årets vinnare. Ledaren var i själva verket ordförande i PR-kommittén Björn Hall, som har gjort en strålande insats under året. Tyvärr kan inga medlemmar ur PR-kommittén vinna det eftertraktade priset:
”GRATIS PARKERING MED SITT FIRMANAMN INGRAVERAT”
på platsen direkt bakom shopen.
Striden fick då i stället stå mellan Filip Klasén på Klaséns Bil och Ted Wiberg på Bendt Bil AB. Filip kunde inte vara med men pappa Johan höll tummarna och det blev stenhårt. Trots sina 0 slag på slopen lyckades Ted gå in på 74 i ovädret. Det räckte inte riktigt till utan Filip Klasén kunde avgå med segern 1 slag före Ted.
Trots ovädret så var det inte mindre än tre man som gick in på 74. Förutom Ted även vår klubbdirektör Mats Malmberg och Thomas Jelander på Toyota. Det får man nog anse vara helt klart godkända resultat i det väder som rådde.
Efter golfen var det att snabbt åka hem och klä om till den stora slutfesten för året på klubben. Inte mindre än 81 deltog inklusive fruar, män, fästmör och fästemän och borden togs i besittning strax efter sju. En välkomponerad matsedel bjöds det på inkl. efterrätt och kaffe med avec. Som om det inte var nog med detta så blev det underhållning med
”sing along bingo” med Nicola . Det skulle gissas på vilka som gjorde vilka melodier. Vinnaren blev sedan belönad. Efter detta blev riktig sprätt i benen på de flesta och det blev ett verkligt håll igång. Golvet blev med ens fullt av dansande par som buggade på för fullt hela kvällen.
Paus i dansandet blev det när årets prisutdelning gick av stapeln. Inte mindre än 42 Nätverkare hade varit med 5 eller fler gånger och det tycker vi är ett imponerande resultat. 
Årets vinnare Filip Klasén hyllades och framförde sitt tack via sin pappa Johan, som talade om att Filip talat om denna tävling i flera veckor och beklagade att han tyvärr inte kunde medverka..
PR-Kommittén försynte ordförande Björn Hall hyllades också även om han inte fick vara med i den totala matchen. Däremot inhöstade han en stabil vinst med 1 slag före Mikke Wallin i Rom. Mikke Wallin som förresten ordnade till många extrapriser liksom Glenn Silverholt på Telenor och Eleiko.
Sedan drog dansen igång igen och Nicola kan verkligen få igång sin publik. Lite av vad vi gjorde denna dag finner ni på bildsviten vi har lagt in.
Årets Nätverksvinnare: Filip Klasén som vann den åtråvärda parkeringsplatsen för sitt företag Klasén Bil AB
Regnigt och dant med Gary Ericson Hem han kan svinga i alla fall.
Så här gråtris såg det ut vid utslaget från 9:an men Källan väntar med korv och kaffe.
Så här ser det ut när sotaren från Osby Håkan Jacobsson klappar till bollen
Annette Wephton fårn GolfJoy Travel vet hur man skall vara klädd en sådan här dag
Här har Anders Rane Sixt och Henrik Dagård Eleiko kommit fram till Källan för att få sig lite till livs. Man kan se att det regnar, eller?
Källan var populär denna dag av bilden att döma.
Korthålet på 13:e skall beträdas men först måste Gary och Håkan fixa fukten på sina glasögon. Annette Wephton skall kolla varifrån hon skall slå och hur långt det är
Annette Wepton markerar sin boll medan Gary och Håkan väntar på sin tur. Fotografen har redan hålat ut för par men just på detta hål fick Gary stora darren och puttade inte mindre än fyra ggr för en 8:a. Trots detta hade han 76 som resultat. Varför händer detta i golf?
Nu har den glada festen tagit sin början och Stig-Arne Karlsson och Canét Norman verkar trivas. Papparazzifotografen Pelle Sjöö anlitades för vissa delar av kvällen för att få lite olika vinklar på sina objekt.
Lite mera stämning
En stolt Johan Klasén med fru gillade totalresultatet i Nätverket
Gary från en annan vinkel. Hann inte med att raka sig mellan varven utan tjänstgjorde även som tallriksplockare för köket
Lasse Sandberg från Kopieringsbolaget trivs med kvinnlig fägring runt omkring sig
Henrik Ohlsson från Kylteknik verkar också trivas tillsammans med sin dam
Var har sällskapet tagit vägen?
Fler glada från kvällen
Bruno Pettersson och Björn Hall varkar också ha roligt
Bruno är en riktig charmör och drar damernas uppmärksamhet till sig
Denna dag har vi tunnelseende och flera glada deltagare än vi kan räkna under kvällen
Canita och Henrik Dagård kopplade också av denna kväll
Hallandspostens starke man Göran Johansson omger sig också med kvinnlig skönhet
Paret Annette och Markus Wephton trivs och umgås bl.a med världens bäste handbollsspelare Magnus Andersson
Pelle Sjöö har hittat nya vinklar med detta kort
Thomas Jelander var i stöten denna kväll och delade ut kramar både till höger och vänster
Hovfotografen för i kväll Pelle Sjöö blir även han dokumenterad
och vem hittar vi inte här om inte "SnälleBosse"
Ytterligare ett bord med glada maänniskor med bl.a Micke Wallin och Lasse Nilsson
Paret Bendt har fått sällskap med Jerker Seijsyng från vår suveräna banpesonal
Ted Wiberg gör segertecknet för dagens seger och tvåa i årets total.
Henrik Andersson från Jana Fastigheter sitter kanske och funderar på sin sving och har helt glömt bort sin bordsdam
Idel glada miner från alla idag
Vår populäre golftränare och researrangör Henrik Staff trivs alltid bland medlemmarna
Håkan Björding Skanska och Ann Carlott Castler Fredblad har fått lite vin och njuter av detta
Lars Lindström Anjo även han trivs med kvinnligt sällskap
Så här fint ser det ut på restaurangen idag
Full fräs på serveringen. Det kanske är årgången på vinet som diskuteras
Ibland får även fotograferna vara med på bild
Information från klubbdirektör Mats Malmberg. Även han är glad idag efter 74 i ovädret.
PA Bendt alltid närvarande och ser alltid till att det är en glad stämning
Håkan Andersson visslar en stump ser det ut som
Ytterligare en vinkel från Pelle Sjöös känsliga avtryckarfinger
Detta är tandläkare Carl-Fredrik Almskoug ute på vift bland sina golfkompisar
Karina Mattsson känner att vinet är gott på lukten. Detta är livet tycks hon tänka. Kanske är hon uppe bland molnen
Fru Bendt med makens arm om sina axlar verkar också trivas på klubben
Nicola är dagens gästartist
Ted Wiberg tar sig en funderare
Magnus Uggla (Lars Sandberg) har kommit upp på scen för ett framförande
The Show must go on ...............
Här är det full ös med Lars Sandberg som härförare
Nicola en tjej som verkligen kunde få fart på deltagarna eller skall vi säga alla 80 i salongen
Den här grabben Göran Petersson från Byggmax hade verkligen roligt YYYYEEEESSSS
Nu börjar det bli verkligen högt till tak och alla hänger med
Söta flickor var det gott om denna kväll
Ann Charlott Castle har fått sig peruken och gör sitt utspel av en känd artist "rockmormor"
Nog hade hon roligt alltid AnnCharlott
Titta bara på min stil
Nu svänger det! Thomas Jelander har kommit upp och gör sina piruetter för en hänförd publik
Nu är det lite paus innan slutklämmen går i gång
En dansant ung man Bruno Pettersson kör igång på dansgolvet. Om ni ser i bakgrunder så är det vissa som t.o.m är uppe på stolarna.
Så här gör man en piruett. Bruno visar
och så här avslutar man med jackan i hand
Nu har Stig-Arne Karlsson kommit igång och vill ta över mikken.
"Så här skall det låta" säger Stig-Arne till Nicola
Karin M och Carl-Fredrik A har kommit igång med twiaten
Idel glada miner från Lars Lindström med fru
Johan Torstensson och Henrik Dagård skålar för en trevlig kväll
Göran Petersson har satt i gång med allsången
och nu är de i gång allihopa med allsångsvågen
"Vad är det du säger Måns, Vill du dansa"
Nu har även Jerker Seijsyng (vår skicklige banarbetare) kommit igång på allvar
Jag svävar i dansens virvlar
Nu är även Mats Malmberg på gång. Klappa takten alla på en gång
full fart med dansen
som sagt klackarna i taket
Let's twist again
Håkan Andersson tyckte vinet smakade bra
Mikke Wallin och Henrik Staff hade väldigt roligt. Mikke var en av våra stora sponsorer på vår Romresa.
Mikke Wallin gör sitt bejublade uppträdande. Det måste var roligt på Wallins salonger med en sådan chef.
Annette Wephton är helt imponerad av Thomas Jelander och applåderar spontant hans danstkonster
En som var tillfreds med kvällen var utan tvekan Thomas Jelander på Toyota
Även Anders Rane på Sixt tyckte detta var toppen
Joannis Karagiannis med fru hade riktigt trevligt på dansgolvet.
Nygifte Clas o Månsson på Bil-Månsson tyckte också att kvällen utföll till stor belåtenhet
Joannis Karagiannis var verkligen i stöten och visar här sin glädje över att vara med i Nätverket
Den söta servitrisen hade fullt upp att göra hela kvällen
Gary Ericson underhöll givetvis med applåder som resultat
Damerna hängde på och roade sig kungligt
Den här kvällen skålar vi för tyckte Pelle Sjöö
Damerna hängde verkligen med denna kväll
Lite mer från damernas roliga kväll
Även på Nätverksträffarna ramlar orderna in som här för Thomas Jelander. Blev det en Lexus eller?
och så var det dags för prisutdelning
och här har vi laget som kom etta med: Ted Wiberg, Thomas Jelander och Anders Rane alla har något med bilar att göra.
Henrik Staff läser upp pristagarna
Henrik Staff intervjuar årets vinnare i ROM och inofficellt årets 5-bästa. (PR-kommitténs medlemmar får inte vinna detta pris).
Pelle Sjöö får sitt pris från ROM där han gjorde en drömrunda med 40 poäng
Här är priset till årets Nätverksvinnare Filip Klasén, som tyvärr inte kunde närvara vid prisutdelningen
En stolt pappa Johan Klasén fick hålla segertalet i stället för sin son Filip
"Nu kör vi igång igen Björn" säger Mats medan Nicola redan är klar att sätta igång
Vem var först upp på dansgolvet om inte Thomas Jelander
Givetvis passade även Joannis på att trå en dans
Nu har man rockat igång ordentligt
Bråttom ut på dansgolvet hade också PA
"Så här ligger det till Björn". C-F Almskoug har något viktigt att säga till mr Hall
Med en aldrig sinande energi svänger Gary Ericson sina lurviga
Dansar man inte kan man ju alltid snacka (golf, affärer)
Full fart i baren. Magnus Andersson verkar fråga sig "Vad har de hällt upp i detta glas?"
Nu har bartendern själv Kim Poulsen kommit ut för att kontrollera så att alla är nöjda och glada
Ett glatt gäng där Johan Torstensson fick ett rejält pris för sin placering medan Canita och Henrik Dagård bara är glada åt kvällen.
Lasse Sandberg och Magnus Andersson snackade affärer och handboll
Kvällens lilla glädjespridare Nicola fick verkligen fart på alla de 80 som var samlade denna kväll. Hon såg till att stämnngen hela tiden var på topp.
Titta bara här hur Thomas Jelander dansar en tryckare med sin fru.
Än en gång: Nicola kvällens verklige underhållare
Henrik och Canita Dagård roade sig denna kväll utan sina tvillingar
Vi avslutar kvällen med en rolig bild på vår populäre ordförande i PR-Kommittén Björn Hall som håller ett tal via vattenflaska som han tror är en mikrofon. Men med den kraftfulla röst han har så gick talet fram i alla fall.
2008 är nu avslutat och ve ser framemot ett 2009 lika roligt och aktivt som i år och att många affärer görs via Nätverket.
PR-Kommittén